وزارت امور اقتصاد و دارایی

رويدادها
شنبه 13 آذر 1395 FATF به نفع ایران است
عصر اقتصاد    تاریخ: 13/09/1395

عصر اقتصاد: گروه ویژه اقدام مالی FATF سازمانی بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به عمل در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. دبیرخانه فت اف مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

این سازمان توصیه نامه ای با عنوان «استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری» دارد که برای کشورهای عضو لازم الاجراست. این سازمان که در زمان ایجاد شامل ۱۶ عضو بوده درحال حاضر، شامل ۲۹ کشورو دو سازمان بین‌المللی است و اعضای این اتحادیه شامل کشورهایی هستند که از مراکز مهم مالی جهان محسوب می‌شوند.  کشورهای عضو FATF عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هنگ کنگ، سوییس، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، سوئد، نروژ، پرتقال، سنگاپور، اسپانیا، نیوزلند، ترکیه، انگلستان، آمریکا و دو سازمان بین‌المللی یعنی اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس.
خبر همکاری ایران با گروه نیروی ویژه اقدام مالی با واکنش‌های متفاوتی رو به رو شده است اما این سازمان چه کارکرد و رویکردی دارد و چرا عضویت ایران برای کشورمان خطرناک خواهد بود؟
علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این در گفت‌وگویی از نحوه تعامل با کارگروه اقدام مالی (FATF) ابهام‌زدایی کرد و گفت: ایران اخیرا توانست از لیست کشورهایی که باید علیه آنها اقدام مالی صورت بگیرد، خارج شود که اتفاق موفقیت‌آمیز و با اهمیتی محسوب می‌شود. عربستان، ‌اسرائیل، لابی آیپک و رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در صف معترضان به این اقدام کارگروه اقدام مالی قرار گرفته‌اند که بازندگان خروج ایران از اقدامات تنبیهی محسوب می‌شوند.
در آخرین نشستی که در بوسان کره جنوبی برگزار و ایران از لیست سیاه این گروه به حالت تعلیق درآمد، عربستان، رژیم صهیونیستی، لابی آیپک و رئیس شورای روابط خارجی آمریکا به این موضوع اعتراض کردند.
اما این موضوع منتقدانی هم در داخل کشور داشت که باعث شد کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی موظف شود تمامی ابعاد پیوستن ایران به این معاهده را به صورت کامل و جامع بررسی کند تا در این بین چنانچه راههای برای نفوذ، وجود دارد شناسایی کرده وبرطرف شود.
سیدحسن حسینی شاهرودی ،عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی اختصاصی با عصر اقتصاد  با اعلام اینکه بزودی گزارش کارگروه بررسی FATF که از نهادهای مختلف جمع آوری شده به همراه نظر کمیسیون اقتصادی به هیات رییسه مجلس ارائه خواهد شد، به تشریح این معاهده بین الدولی پرداخت.
نماینده مردم شاهرود در مجلس خاطر نشان کرد: از حدود 3الی 4ماه گذشته پس از امضای نامه وزیر اقتصاد، با برگزاری جلسات متعدد با وزیر اقتصاد و معاونین وی و نمایندگان بانک مرکزی، این موضوع را پیگیری کردیم و در آخرین اقدام بررسی FATF را در 6بخش میان اعضای کمیسیون اقتصاد تقسیم کار کردیم. همچنین با کمک وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس این موضوع مطالعه ، بررسی و جمع بندی شده و قرار است تقدیم مجلس شود.
حسینی در خصوص جزئیات این بررسی ادامه داد: این بررسی به صورت جامع صورت گرفته و هم action plan ها و هم ابعاد حقوقی مورد مطالعه قرار گرفته است که طی آن مضامین و تعهدات متقابل ما و FATF و راههای احتمالی نفوذ واکاوی شده است.
این عضو کمیسیون اقتصادی خاطر نشان کرد: بااجرای توصیه ها و اقداماتی که در چند بند FATF آمده است، ما می توانیم ضمن شفاف سازی، مانع آسیب هایی شویم که از طرف اجانب ممکن است به کشور وارد شود و راههای نفوذ در کشور را بر آنها ببندیم.
حسینی با اشاره به ضرورت بومی سازی FATF، گفت: ما معتقدیم می توانیم FATF را بومی کنیم و با ایجاد شفاف سازی بومی در نظام پولی، مالی و بانکی کشور یک قدم بسیار بزرگ در راستای عمل به شعارهای انقلاب برداریم.
وی مفاسد کنونی موسسات غیر مجاز مثل ثامن الائمه، میزان، پدیده شاندیز و ... را ناشی از عدم شفافیت در نظام مالی کشور دانست و گفت: ارقام کلان اختلاس ها، سوء استفاده های مالی و بدهکاری های کلان بانکی در صورتی که توسط همه دستگاههای نظارتی رصد و شفاف سازی شود قابل پیشگیری اند.
این نماینده مردم FATF را یک گروه بین الدولی دانست و افزود: این گروه توسط کشورهای G20 برای اجرای شفافیت مالی ایجاد شده است که کشورها را بر اساس قدرت ریسک سرمایه گذاری به سه دسته سفید، خاکستری و سیاه تقسیم می کند. طبق این دسته بندی کشور ما در دسته سیاه قرار گرفته بود که اکنون این وضعیت معلق شده است و ممکن است سال آینده مجددا ما در لیست سیاه قرار بگیریم.
وی با اعلام اینکه FATF  نمی تواند هیچ اقدام تنبیهی علیه ما داشته باشد، ادامه داد: این سازمان بر اساس یک استاندارد پولی و مالی وضعیت اقتصادی کشورها را رصد کرده و برای سرمایه گذاری به دنیا اعلام می کند.
حسینی در خصوص مقاصد سیاسی این سازمان گفت: از آن جایی که FATF جزو موسساتی است که در جامعه تجارت جهانی پذیرفته شده اند و مقاصد سوء سیاسی هم دارند، با همان نگاه سیاسی به مسائل ورود می کنند. چنانچه می بینید امروز کشورهایی مثل اسرائیل و عربستان در لیست سیاه نیستند ولی ایران و کره شمالی در این لیست قرار دارند که نشان دهنده برخی مقاصد سیاسی در کنار مقاصد اقتصادی آنهاست.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تاکید بر اینکه ما به دنبال حسن استفاده ایم، گفت: در صورت رعایت مقررات و توصیه های FATF در روابط پولی و مالی داخلی و خارجی که برای همه کشورهاست، شفاف سازی در نظام بانکی ایجاد خواهد شد.
حسینی نگاه و شعار FATF را مبارزه با پولشویی، قاچاق، حمایت مالی از تروریسم و تامین مالی ارسال سلاح های کشتار جمعی دانست و گفت: این ها شعارهای خوبی است و این سازمان تنها داعش و طالبان را تروریسم می داند نه گروههای آزادی بخش را. ما هم با توجه به آسیب هاییکه از سلاح های کشتار جمعی دیده ایم قائل به همین نگاه هستیم.
وی افزود: حرف اصلی FATF این است که از کجا آورده اید و مقصد و مبداء این پول کجاست. این همان شعار اول انقلاب ما بود که اگر ما این شعار را عملی می کردیم، می توانستیم همین اهداف را در کشورهای اسلامی اجرا کنیم ولی متاسفانه سیاست های دولت های گذشته مانع اجرای آن شدو ما و کره شمالی تنها عضو لیست سیاه از بین 198 کشور عضو FATF هستیم.
حسینی شاهرودی گفت: FATF یک سازمان رصد کننده مانند ISO است که شرایط ما را بررسی می کند و ما به دنبال یک نظارت عالیه بر رفتار پولی و مالی هستیم که قرار است تنها توصیه هایی را از این سازمان بپذیریم.
 این نماینده در پایان ضمن اعلام این خبر که گزارش نهایی بررسی پذیرش FATF توسط مجلس بعد از تعطیلات جمع بندی و تقدیم هیات رئیسه می شود، گفت: ما با عضویت در این سازمان خود را به جامعه جهانی معرفی می کنیم ولی با توجه به اینکه یک کشور انقلابی هستیم و چشم طمع دشمنان به کشورماست، نیاز به مراقبت نیز داریم.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1087