وزارت امور اقتصاد و دارایی

صفحه خانه
تماس با ما
English
سازمانهاي بين المللي
Logo FATF

      
 
 گروه اقدام مالی
در مبارزه با پولشویی
[1]
       گروه اقدام مالی (FATF) در سال 1989 توسط کشورهای گروه 7[2] شکل گرفت و یک سازمان بین­الدولی[3] می­باشد که هدف آن  توسعه و پیشرفت واکنش بین­المللی نسبت به مسئله پولشویی است. در اکتبر 2001، گروه اقدام مالی مأموریت خود را گسترش داد و شامل مبارزه با  تروریسم نیز ساخت.[4]
        گروه اقدام مالی یک مجموعه سیاست­گذار است که کارشناسان حقوقی، مالی، و ضابطین قانون را در کنار هم قرار می­دهد تا در قوانین و مقررات کشورها اصلاحات لازم پدید آید. در حال حاضر، 34 حوزه قضایی (کشور و سرزمین) و 2 سازمان منطقه­ای عضو گروه اقدام مالی می­باشند.[5] این 36 عضو هسته تلاشهای جهانی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را تشکیل می­دهند. همچنین 27 سازمان بین­المللی و منطقه­ای بعنوان اعضای وابسته و ناظر با گروه اقدام مالی همکاری دارند؛ این سازمانها حق رأی ندارند، اما در جلسات و گروههای کاری بطور کامل شرکت می­کنند.
       سه وظیفه اصلی گروه اقدام مالی در ارتباط با پولشویی به شرح ذیل است:                      
(1)  نظارت بر پیشرفت اعضاء در اجرای تدابیر مقابله با پولشویی؛
(2)     تجدید نظر و گزارش روندها، تکنیک­ها و اقدامات متقابل؛
(3)  توسعه، اتخاذ و اجرای استانداردهای مبارزه با پولشویی در سطح جهان.
 


[1]The Financial Action Task Force on Money Laundering.
 
[2]کشورهای گروه 7 شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، و ایالات متحده هستند.
[3] Intergovernmental.
[5] این 33 کشور و سرزمین عبارتند از: آرژانتین،استرالیا،اطریش،بلژیک،برزیل،کانادا،چین،دانمارک،فنلاند،فرانسه،آلمان،یونان،هنگ­کنگ-چین،ایسلند،ایرلند،ایتالیا،ژاپن،لوگزامبورگ،مکزیک،پادشاهی هلند،زلاندنو،نروژ،پرتقال،جمهوری کره،فدراسیون روسیه،سنگاپور،آفریقای جنوبی،اسپانیا،سوئد،سوئیس،ترکیه،بریتانیا،وایالات متحده. دو سازمان منطقه­ای کمیسیون اروپا و شورای همکاری خلیج فارس هستند.


نسخه قابل چاپ
فايلها
توصيه هاي گروه کاري اقدام مالي 40.pdf 857.435 KB