چهارشنبه, 13 فروردين 1399
  • ساعت : ۱۱:۳۰:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ 
عزم معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی برای مبارزه با پولشویی جلوگیری از فعالیت مراكز مالی غیر مجاز

پایگاه خبری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران      1394/10/27

گروه ناجا - معاون مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا از عزم این پلیس برای مبارزه با پولشویی خبر داد و گفت : جلوگیری از فعالیت مراکز مالی غیر مجاز و شناسایی فعالیت های مشکوک در راستای پیشگیری از پولشویی کارساز است.

سرهنگ "اعظمی مقدم" در مصاحبه اختصاصی به خبرنگار پایگاه خبری پلیس پیرامون تعامل بین معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی و مرکز مبارزه با پولشویی گفت: از زمان تشکیل معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر رسیدگی سریع به جرایم اقتصادی، این معاونت، فعالیت خود را آغاز کرد.

وی بیان کرد: جرم اقتصادی ویژگی های خاص خودش را دارد و برای موفقیت در مبارزه با این جرم، نیازمند تعامل و همکاری دوجانبه و چند جانبه با سازمان های ذیربط هستیم؛ چرا که جرم اقتصادی مربوط به یک مجموعه خاص نیست بلکه همکاری دستگاه های مختلف را می‌طلبد.

 توافقنامه پلیس آگاهی با دبیرخانه مبارزه با پولشویی 

این مقام ارشد انتظامی به تعامل سازنده با دبیرخانه مبارزه با پولشویی که متولی شناسایی عملیات مشکوک و پیگیری جرایم پولشویی است، اشاره کرد و گفت: پلیس آگاهی از آغاز تشکیل این دبیرخانه، تعامل خود را با عقد توافقنامه ای با این مرکز شروع کرد؛ که شامل موضوعات مختلفی همچون مسائل آموزشی، ساختاری و تبادل اطلاعات می باشد و در این زمینه نیز به نتایج خوبی رسیده است.

معاون مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا در ارتباط با عملکرد این معاونت در خصوص پرونده های پولشویی در سطح کشور گفت: افراد مجرم به یقین برای کسب منافع مادی مرتکب جرم می شوند و اگر نتوانند از این منافع مادی استفاده کنند، ارتکاب جرم برای آنها میسر نیست، برای همین یکی از راهکارهای استفاده از این عایدات، پولشویی است.

تاثیر مستقیم پولشویی بر جرایم دیگر 

وی در ادامه بیان کرد: پولشویی یک جرم ثانویه است؛ از این رو تأثیر مستقیم بر سایر جرایم دارد و اگر با این جرم که شامل نقل و انتقال اموال، تبدیل کردن، نگهداری و اختفا وجوه غیر قانونی و... است مقابله شود، در عمل ارتکاب جرم بی اثر می شود و در همین راستا پرونده های متعددی در حال پیگیری و رسیدگی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص ارزیابی سطح تعاملات بین معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی و دبیرخانه مبارزه با پولشویی، گفت: این تعامل در سطح خوبی قرار دارد و قطعا بدون تعامل، بین دستگاه قضائی، پلیس و دبیرخانه مبارزه با پولشویی، این مبارزه بی نتیجه خواهد ماند و به هر میزان این تعامل و همکاری، قوی تر باشد، مقابله با پولشویی از اقتدار و تأثیر گذاری بیشتری برخوردار خواهد بود.

سرهنگ اعظمی مقدم به هدف معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی و تعامل با دبیرخانه مبارزه با پولشویی اشاره کرد و گفت: پولشویی یک جرم است و باید با آن مبارزه جدی شود؛ این مبارزه نیاز به ابزارهایی دارد و یکی از این ابزارها و مراکز اثرگذار دبیرخانه مبارزه با پولشویی است.

این مقام مسئول گفت: دبیرخانه مبارزه با پولشویی، مبادلات مشکوک مالی را شناسایی و پیگیری می کند و همچنین در بروز جرایمی همچون قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر، گروگانگیری، آدم ربایی، سرقت، کلاهبرداری، جرایم اقتصادی و ... تأثیر گذار است.

مبارزه با پولشویی به صورت سلبی و ایجابی

وی با تاکید بر مبارزه جدی با پولشویی، تصریح کرد: این مبارزه باید هم به صورت سلبی و هم ایجابی انجام شود؛ باید زیر ساخت های لازم برای محدود کردن فعالیت های مالی غیر مجاز و شناسایی فعالیت های مشکوک در پیشگیری و مقابله با این جرم صورت گیرد.

معاون مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا بیان کرد: هدف ما در وهله اول دفاع از حقانیت جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی و تأثیر گذاری بر کاهش روند جرایم است، تا امنیت اقتصادی را برای کشور ، سرمایه گذار و تولید کننده ایجاد کنیم.

وی در ادامه گفت: یکی از پیامدهای پولشویی، ورود پول های غیرقانونی و قاچاق به کشور است که باید با یک کار تخصصی و علمی، کنترل و با آن مقابله شود تا بتوان با سرمایه های پاک، امنیت اقتصادی را در کشور حاکم کرد.

سرهنگ اعظمی مقدم در پایان گفت: مبارزه با پولشویی یکی از اولویت های مهم و اولیه پلیس آگاهی ناجا است و در همین راستا، اقداماتی همچون برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی مشترک، تخصصی و بین المللی، صورت گرفته است.

منبع: http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=249821

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.3.0
    V5.6.3.0